Bezpieczna Gmina dla Seniorów – koperty życia

Drukuj

11.04.2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stare Babice odbyło się spotkanie pn. "Bezpieczna gmina dla seniorów". Na zaproszenie Wójta Sławomira Sumki odpowiedziało blisko 50 uczestników. Pomysł „kopert życia” w Gminie Stare Babice zainicjowała Rada Seniorów Gminy Stare Babice.

Zebranych powitał Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka. Również wójt w dalszej części spotkania wręczył „koperty życia”.

Do czego one służą? Jak je wypełnić? Instrukcji udzielił ratownik medyczny Grzegorz Kołodziejak, który na co dzień pracuje m.in. w babickiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Jest to koperta przechowywana najczęściej w lodówce lub szafce, zawierająca formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej. Adresowana jest do lekarzy i ratowników pogotowia wezwanych na interwencję w domu potrzebującego. Stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie. Grzegorz Kołodziejak przeprowadził również krótki kurs pierwszej pomocy – na fantomach ćwiczyli seniorzy.

Ważnymi punktami spotkania był również wykład dotyczący oszustw na osobach starszych. Pierwszą prelekcję poprowadziła mł. asp.  Marta Dymek z KPP w Starych Babicach. Wykład ten miał na celu zapoznanie słuchaczy z aktualnymi metodami kradzieży dokonywanymi na osobach starszych, jak np. metoda „na policjanta”, czy „na wnuczka” oraz poinstruowaniem co w takich sytuacjach należy robić. Funkcjonariuszce towarzyszył dzielnicowy sierż. Marcin Hyndle.

Jeśli zostali Państwo oszukani lub podejrzewają Państwo próbę oszustwa, Komenda Powiatowa Policji w Starych Babicach prosi o pilny kontakt telefoniczny pod nr tel.: (22) 752 80 00 lub bezpośredni w siedzibie KPP w Starych Babicach - ul.  Warszawska 276.

Bardzo istotnym tematem był wykład Powiatowego Rzecznika Konsumentów - Zofii Orzeszko, pn. "Unikanie zagrożeń związanych z zawieraniem niekorzystnych umów w zakresie spraw konsumenckich". Najważniejszym zagadnieniem były tutaj zakupy poza lokalem przedsiębiorstwa. Seniorzy dowiedzieli się jakie przysługują im prawa, na co zwracać uwagę przy finalizowaniu transakcji, jak dokonywać zwrotów i wiele innych.

Z Biurem Powiatowego Rzecznika Konsumentów mogą się Państwo kontaktować telefonicznie pod nr tel.: (22) 733 72 82 lub osobiście w siedzibie Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim, przy ul. Poznańskiej 129/133, pokój nr 5.  

Całe spotkanie poprowadziła Agnieszka Matuszewska ze Stowarzyszenia Starobabicki Uniwersytet III Wieku. Seniorów z Gminy Stare Babice, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie, a chcieliby posiadać „kopertę życia” zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr tel.: (22) 730 80 30 (Urząd Gminy Stare Babice).

 

Zobacz także

Strony