Filozofia dla seniorów

Drukuj

17 lutego 2015 r. w Starych Babicach odbył się kolejny wykład Uniwersytetu III Wieku. Jego tematem były związki filozofii pogańskiej i chrześcijaństwa.

Wykład wygłosiła dr Anna Kazimierczak-Kucharska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pani Anna jest znana mieszkańcom babickiej gminy. Wspólnie z mężem – Danielem Kucharskim – angażuje się w działalność klubu Rensei Karate Doio w ZSP w Borzęcinie Dużym. Naukowo zajmuje się jednak filozofią.

Podczas wykładu opowiedziała o związkach filozofii starożytnej i chrześcijaństwa. Okazuje się, że antyczni filozofowie – tak jak chrześcijanie – nie oddzielali teorii od praktyki i swoje przekonania starali się realizować w życiu. Doceniali też wartość ćwiczeń duchowych i ascezy dla doskonalenia się. Filozofia miała oczyszczać duszę i pomagać jej wyzwolić się od ciała. Pod tym względem była zbliżona do religii chrześcijańskiej. Żyjący w II w. św. Justyn Męczennik nazwał chrześcijaństwo jedyną niezawodną i prawdziwą filozofią. Na dawnych obrazach Jezusa przedstawiano w płaszczu typowym dla filozofów antycznych.

Wykład babickiego Uniwersytetu jak zwykle poszerzył wiedzę uczestników i wzbudził żywą dyskusję, także na współczesne tematy.

Kolejne spotkanie odbędzie się
3 marca o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy (ul. Rynek 21, Stare Babice).
Wykład pt. „Modlitewnik Gertrudy Mieszkówny” wygłosi prof. Artur Andrzejuk (UKSW).
Księżna Gertruda jest pierwszą znaną z imienia polską pisarką.

Warto przyjść na wykład i dowiedzieć się o niej więcej!

Tekst: Karolina Gwarek
Fot.:  Marcin Łada

Zobacz także

  • 14-12-2018 18:21
    8-9-go grudnia 2018 r. w Hali Sportowej GOSiR-u odbył się V Pucharze Mazowsza MAZOVIA CUP 2018, którego organizatorem był klub RG LEGIA WARSZAWA. W zawodach wzięło udział 269 gimnastyczek z: Gruzji, Francji, Czech, Rosji, Holandii, Włoch i Polski.
  • 14-12-2018 15:45
    13 grudnia 2018 r. otwarto oferty w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Stare Babice. Wpłynęły tylko dwie oferty.
  • 14-12-2018 15:02
    20 grudnia 2018 r. o godz. 10.00 w Starych Babicach w parku przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza zostanie odsłonięta rzeźba „Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim” – według trylogii Henryka Sienkiewicza.

Strony