Marszałek Adam Struzik - "Muzeum radiostacji to dobry pomysł"

Drukuj

W okresie międzywojennym polski rząd dostrzegał ogromną potrzebę łączności z całym globem. Już wtedy zdawano sobie sprawę jak cenna jest informacja.

Tym, czym w dzisiejszych czasach jest sieć internet, tym dla Polaków w okresie międzywojennym była Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza w Babicach. O przewrócenie należnego jej miejsca w historii Polski starają się organizacje pozarządowe oraz władze samorządowe Gminy Stare Babice i Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Instalacja (budynki oraz 10 stalowych wież o wys. 126,5 m) powstała w 1923 r. na obecnym terenie Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy oraz Gminy Stare Babice. Koszt jej powstania w tamtym okresie wyniósł 3 mln dolarów. Stąd wysłano pierwszą depeszę z Polski do USA, tutaj w błyskawicznym tempie docierały notowania z nowojorskiej giełdy. Jej budowa i funkcjonowanie były dowodem umiejętności i sprawności Polaków, potrafiących doskonale organizować działalność zespołową, korzystając z pomysłów, energii i talentów. Po wybuchu II Wojny Światowej radiostacja funkcjonowała 7 dni. Rejon ten włączono do linii obrony Warszawy, był broniony przez III Batalion 26 Pułku Piechoty dowodzony przez mjr Jacka Decowskiego. Po zajęciu terenu przez wojska niemieckie radiostacja była wykorzystywana przez okupanta. 16 stycznia 1945 r. o godz. 14:00 sześciu niemieckich saperów wysadziło w powietrze wszystkie maszty i budynki, tym samym niszcząc nasze  „okno na świat”.

7 stycznia 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Stare Babice odbyło się spotkanie robocze zorganizowane przez Stowarzyszenie Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.

Dotyczyło ono koncepcji powołania na terenie Gminy Stare Babice instytucji kultury pn. „Muzeum i Centrum Nauki – Radiostacja Transatlantycka”. Uczestniczyli w nim włodarze samorządowi, w tym: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wiceburmistrz Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy Hanna Głowacka, Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka wraz z zastępcą wójta Tomaszem Szubą oraz Radny Dzielnicy Bemowo oraz Prezes Oddziału Bemowo Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Maciej Bartosiak.

Organizacje pozarządowe i instytucje reprezentowali m.in. Prezes Stowarzyszenia TRCN Jarosław Chrapek, Prezes Stowarzyszenia Historycznego Cytadela Dariusz Parzyszek, Prezes Babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Obrońców Radiostacji Babice Marcin Łada, Dyrektor Bemowskiego Centrum Kultury Maciej Jasiński oraz koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej klubu PZK Maciej Muszalski. Wyjątkowym gościem był Jerzy Bogdan Raczek – autor wielu cennych publikacji o babickiej radiostacji, członek Stowarzyszenia PK TRCN.

Prezes Jarosław Chrapek w prezentacji przedstawił zebranym dotychczasowe działania stowarzyszenia oraz koncepcje instytucji kultury. Wzbudziły one duże zainteresowanie. Obecni na spotkaniu z entuzjazmem wypowiadali się również o roli radiostacji w historii Polski. Ważna deklaracja padła także ze strony marszałka Adama Struzika:

- Był to bardzo nowoczesny obiekt, stawiał Polskę w czołówce jeśli chodzi o łączność ze światem. Moim zdaniem warto ocalić go od zapomnienia. Oprócz organizacji pozarządowych, które aktywnie włączyły się w te inicjatywę, ważne będzie powołanie instytucji kultury lub oddziału domu kultury, po to, aby nadać konkretny kształt temu projektowi. Powstała placówka powinna łączyć elementy muzealne, edukacyjne, mieć charakter propagatorski oraz być atrakcją turystyczną. Myślę, że przyciągnie to bardzo wielu turystów. Bardzo ciekawy pomysł, to również uruchomienie tutaj radiostacji krótkofalowej. Dzięki temu powrócilibyśmy w Polsce do nadawania na falach krótkich, bowiem od 2006 r. nie ma polskiej radiofonii na tych falach zarówno w Europie jak i na świecie – dodał marszałek Struzik. Jako pierwszy podpisal on także księgę pamiątkową i przyjął na ręce apel od działaczy społecznych w sprawie współdziałania przy powołaniu muzeum.

 

Zobacz także

Strony