Moniek Przepiórko rozbawiał mieszkańców gminy Stare Babice

Drukuj

Koloryt międzywojennej Polski nierozerwalnie związany jest z kulturą żydowską. Dowcipy, piosenki, powiedzenia i zwroty okolicznościowe bawią do dziś i są obecne w naszej świadomości.

Nic więc dziwnego, że kabaret Teatru Żydowskiego w Warszawie, który wystąpił 4 sierpnia 2019 r. w Domu Kultury Stare Babice, z piosenkami w językach polskim oraz jidysz, z całą gamą zabawnych postaci, niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem.  

Tytułowy Moniek Przepiórko to uosobienie Żyda – nieudacznik, bohater licznych dowcipów; pechowiec. Pozostałe sylwetki to szeroki wachlarz charakterów i postaw, które łączy zmysł do interesów i niezwykła umiejętność śmiania się z własnych przywar: stare panny bez posagu, gotowe zrobić wszystko dla zdobycia męża; śpiewacy podwórkowi komentujący zawiłości dyplomacji; handlarze, którym marzy się złoty interes, bankowcy i różnej maści biznesmeni;  naiwni mężowie, sprytne żony, zakochane pary.

Autorami tekstów są m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar, Jerzy Turandot;  muzykę komponowali: Teresa Wrońska, Jerzy Derfel, Janusz Tylman oraz Jerzy Petersburski.

Konferansjerkę prowadziła Teresa Wrońska – dyrektor muzyczny Teatru Żydowskiego. Na scenie Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice wystąpili: Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Monika Chrzastowska. Akompaniował - Michał Lamża.

Spektakl zaplanowany w plenerze babickiego parku został przeniesiony do Domu Kultury, ale goście sprawnie dotarli przed rozpoczęciem spektaklu, gdyż wystartowaliśmy z 10-cio minutowym przesunięciem.

Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia:

GALERIA

Zobacz także

Strony