Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Drukuj

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  w babickich szkołach i przedszkolach

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszej ojczyzny. Tego dnia Polska po 123-letniej niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy wyjątkową -100. rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Z tej okazji odśpiewaliśmy hymn państwowy w 5-cio milionowym chórze Polaków!

W piątek 9 listopada w szkołach i przedszkolach odbyły się uroczyste akademie, a punktualnie o godzinie 11:11 babicka młodzież, dzieci, nauczyciele i pracownicy szkół wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” - odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.

Była to akcja zakrojona na całą Polskę. Do akcji śpiewania hymnu zgłosiło się ponad 22 tys. szkół.To 4,6 mln uczniów i prawie 450 tys. nauczycieli. Pomysł bicia rekordu w śpiewaniu hymnu to akcja działającej przy MEN Rady Dzieci i Młodzieży.

Oprócz śpiewania hymnu w każdej z placówek uczniowie z nauczycielami zorganizowali okolicznościowe akademie, wystąpienia i koncerty. Od przedszkolaków po uczniów klas ósmych wszyscy zaangażowali się całym sercem w uczczenie tego bardzo ważnego dla wszystkich Polaków dnia.

Szkoła Podstawowa w Starych Babicach zorganizowała ogromną, perfekcyjną i zaskakującą swym rozmachem akademię, której wieczorna odsłona skierowana była do ogromnej rzeszy gości. Przybyli m.in. przedstawiciele z Powiatu Zachodniego Warszawskiego ze starostą Janem Żychlińskim, Jolantą Stępniak, Urzędu Gminy Stare Babice z wójtem Krzysztofem Turkiem na czele, dyrektorzy i przedstawiciele szkół oraz przedszkoli, Domu Kultury i wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić.

Dzieci z przedszkola w Starych Babicach przygotowały występ, na który zaprosiły gości specjalnych z 32-go Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Borzęcina. Po części artystycznej goście opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali mundury, hełmy oraz podstawowe wyposażenie żołnierza.

Przedszkolaki z Blizne Jasińskiego wystąpiły w Sali Widowiskowej Domu Kultury z przedstawieniem „Z biegiem Wisły" i lekcją o Polsce adresowaną do najmłodszych mieszkańców gminy. Mazowiecka Pyza - główna bohaterka - podróżując po Polsce przybliżyła zwyczaje, tradycję, tańce, piosenki o naszym kraju.

Zwieńczeniem uroczystości niepodległościowych był finał I Powiatowego Konkursu  Plastycznego  „Kto Ty jesteś? Polak mały" zorganizowanego przez  Przedszkole w Bliznem Jasińskiego. Konkurs adresowany był do  najmłodszych, a jego celem była interpretacja wiersza Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka".

Piękne prace plastyczne nadesłane przez przedszkola naszego powiatu oceniało profesjonalne jury. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 listopada w bliźnieńskim przedszkolu.

Gazeta Babicka

Zobacz także

Strony