Odsłonięcie rzeźby pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim

Drukuj

20 grudnia 2018 r. w parku gminnym w Starych Babicach odsłonięto rzeźbę pn. „Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim”.

Powstała ona w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypomina o związku pisarza noblisty i patrioty Henryka Sienkiewicza z babicką ziemią. Na uroczystość zaprosili: Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka, Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza Dorota Smolińska.

Rzeźbę przedstawiającą walkę tych dwóch bohaterów „Ogniem i mieczem” wykonano z brązu i posadowiono na dwóch podstawach wykonanych z granitu madura. Autorami są artyści-rzeźbiarze: Lili Fijałkowska, Wiesław Fijałkowski, Teresa Pastuszka-Kowalska i Dariusz Kowalski-Kodar. Bohun i Wołodyjowski ukazani są bardzo dynamiczne, z zaciętością patrzą sobie w oczy, a szable wręcz krzeszą iskry od uderzenia stali o stal.

Oprócz twórców rzeźby, w uroczystościach uczestniczyli także: aktor Daniel Olbrychski, który zagrał we wszystkich częściach Trylogii H. Sienkiewicza wyreżyserowanych przez Jerzego Hoffmana, śpiewak Aleksander Ładysz, który ciepły i potężny basowy głos odziedziczył po swoim ojcu i pierwszym nauczycielu Bernardzie Ładyszu oraz Anna Dziewanowska reprezentująca rodzinę Sienkiewiczów. Do babickiego parku przybyli również zaproszeni przedstawiciele samorządów oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach, a także mieszkańcy gminy.

Po uroczystym odsłonięciu rzeźby zebrani udali się do starobabickiej szkoły podstawowej, gdzie uczniowie z koła teatralnego oraz chór szkolny zaprezentowali program artystyczny. Swoim basem zachwycił Aleksander Ładysz, a „Pieśń o Małym Rycerzu” w jego wykonaniu nucili wszyscy zebrani.

Zwieńczeniem uroczystości był występ aktora Daniela Olbrychskiego, który znakomicie zinterpretował XII rozdział II tomu „Ogniem i mieczem”.  Słuchacze jeszcze raz przenieśli się na lipkowską polanę i razem z Panem Wołodyjowskim mogli zawołać do Bohuna: „Zginiesz!”.

Relacja filmowa "Mazowsze TV"

Zobacz także

Strony